The School of Aerospace and Mechanical Engineering held the annual Senior Design Poster Fair on May 4, 2017. Thirty-eight student teams presented the capstone posters to a panel of judges, who are alumni of AME and industry professionals. The judges determine the overall high scores and the winners of each respective category: interdisciplinary, prototype, studies, testing and vehicle.
ame-capstone-winner-overall-1st

Overall 1st Place
“Surfboard”
Student Team: Beau Bellamy, Brandon Groh, Andres Perilla, Cameron Fielden
Sponsor: Dr. Stalford                     Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-winner-overall-2nd

Overall 2nd Place
“Paint Booth/Hangar Pressure Drop Electronic Monitoring”
Student Team: Andrew Nantze, Ian Wright
Sponsor: GCoE/OC-ALC            Advisor: Dr. Hekiri

ame-capstone-winner-overall-3rd

Overall 3rd place
“Stator Build Process Lean-Out”
Student Team: Juliana Shindler, Grant Brann
Sponsor: GE Oil & Gas            Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-winner-overall-4th

Overall 4th place
“Rotary Electro-Mechanical System”
Student Team: Hassan AlDarwish, Saeed Alzaki, Kevin Song, Calhoun John, Mansur Brandon
Sponsor: Schlumberger                 Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-winner-overall-5th

Overall 5th place
“Sooner Racing Team”
Student Team: Samuel Faux, Zachary Maxwell, Wesley Reynolds, Ryan Miller, Connor Millican
Sponsor: OU                    Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-2017

Interdisciplinary Project Outstanding Group 1st Place
“Paint Booth/Hangar Pressure Drop Electronic Monitoring”
Student Team: Andrew Nantze, Ian Wright
Sponsor: GCoE/OC-ALC            Advisor: Dr. Hekiri

ame-capstone-2017

Interdisciplinary Project Outstanding Group 2nd Place
“Stator Build Process Lean Out”
Student Team: Juliana Shindler, Grant Brann
Sponsor: GE Oil & Gas            Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-2017

Interdisciplinary Project Outstanding Group 3rd Place
“Process Documentation Lean Out”
Student Team: Dami Ajijolaiya, Maggy Chestnut, Hiep Chuong, Kaleo Cook, Pablo Mayen
Sponsor: GE Oil & Gas            Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-2017

Prototype Project Outstanding Group 1st Place
“Development of an iHub Robotic Tourguide”
Student Team: Nathan Smith, Eric Gaskell, Nour Belbekri, Hunter Bonham, John Collette, Alejandro Dasi
Sponsor: Innovation Hub           Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-2017

Prototype Project Outstanding Group 2nd Place
“Method/means to Track Web on Centerline in Real Time”
Student Team: Drew Walther, Patrick Ahearn, Ann Marie Berryhill, Caleb Monigold, Joshua Blaine
Sponsor: Kimberly-Clark           Advisor: Dr. Dalton

ame-capstone-2017

Studies Project Outstanding Group 1st Place
“Surfboard”
Student Team: Beau Bellamy, Brandon Groh, Andres Perilla, Cameron Fielden
Sponsor: Dr. Stalford                     Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-2017

Studies Project Outstanding Group 2nd Place
“Bearing Machine Upgrade to Include Sensing Elements and Capability to Evaluate Thrust Bearing”
Student Team: James Roecker, Jacob Bertelli, Blaise Newman, Russell Vanecek
Sponsor: Baker Hughes                 Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-2017

Studies Project Outstanding Group Tied for 3rd Place
“RCD Re-Engineering RCD-IS and Test Design”
Student Team: Thomas O’Connor, Carter David, Jacquelyn Ogle, Kenni Bui
Sponsor: Weir               Advisor: Dr. Mistree

ame-capstone-2017

Studies Project Outstanding Group Tied for 3rd Place
“Conceptual Design Alternatives to the Current Compression Tube Design”
Student Team: Robert Dooman, Cole Lindley, William Nelson, Dominic Scott
Sponsor: GE Oil & Gas               Advisor: Dr. Hekiri

ame-capstone-2017

Testing Project Outstanding Group 1st Place
“Rotary Electro-Mechanical System”
Student Team: Hassan AlDarwish, Saeed Alzaki, Kevin Song, Calhoun John, Mansur Brandon
Sponsor: Schlumberger                 Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-2017

Testing Project Outstanding Group 2nd Place
“Increasing the Performance of Li-Ion Batteries by Employing Transition Metal-Oxide Films Prepared in Flames”
Student Team: Miles Burnett, Kirsten Perry, Octavio Mejia, Edvin Coyoy Lopez, Bohan Yu
Sponsor: Dr. Merchan-Merchan                 Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-2017

Vehicle Project Outstanding Group 1st Place
“Sooner Off Road”
Student Team: Ryan Hill, Kelsey Chofey, Bryson Simer, Jon Moore
Sponsor: OU                Advisor: Dr. Dalton

ame-capstone-2017

Vehicle Project Outstanding Group 2nd Place
“Sooner Racing Team”
Student Team: Zack Maxwell, Wes Reynolds, Sam Faux, Connor Millican, Ryan Miller
Sponsor: OU                Advisor: Dr. Siddique

Comments

Leave a Reply




Subscribe

Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.

Skip to toolbar