The Sooner Off-Road team competed in SAE Baja, an international vehicle design competition held by the Society of Automotive Engineers (SAE). The team competed against more than 100 teams from around the world to design and create an off-road vehicle accepted for manufacture by a fictitious firm. The project simulated a real-world engineering design project that involved planning, designing, manufacturing, testing, generating financial support, and working with team members who have diverse academic backgrounds.

The 2016-2017 team finished 36th place overall out of 110 teams at the 2017 Kansas competition, which is two consecutive years of double-digit improvement in final placement.  The team achieved a personal best performance in the suspension event, finishing in 6th place, and dramatic improvements in both the acceleration (30th place) and maneuverability (30th )place) events.  The team successfully finished the four-hour endurance race for the second consecutive year.

2017-kansas-baja-off-road-team-ame-1txosum

Front Row, L to R: Ryan Hill, Kelsey Chofey, Zac Watkins, Haley Ricks Back Row, L to R: Bryson Simer, Richard Perry, Chris Bilings, Dr. Chris Dalton, Bradley Alex, Evan Stone (captain), Matt Muhlinghause, Mr. Jimmy Cannon

 

The School of Aerospace and Mechanical Engineering held the annual Senior Design Poster Fair on May 4, 2017. Thirty-eight student teams presented the capstone posters to a panel of judges, who are alumni of AME and industry professionals. The judges determine the overall high scores and the winners of each respective category: interdisciplinary, prototype, studies, testing and vehicle.
ame-capstone-winner-overall-1st

Overall 1st Place
“Surfboard”
Student Team: Beau Bellamy, Brandon Groh, Andres Perilla, Cameron Fielden
Sponsor: Dr. Stalford                     Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-winner-overall-2nd

Overall 2nd Place
“Paint Booth/Hangar Pressure Drop Electronic Monitoring”
Student Team: Andrew Nantze, Ian Wright
Sponsor: GCoE/OC-ALC            Advisor: Dr. Hekiri

ame-capstone-winner-overall-3rd

Overall 3rd place
“Stator Build Process Lean-Out”
Student Team: Juliana Shindler, Grant Brann
Sponsor: GE Oil & Gas            Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-winner-overall-4th

Overall 4th place
“Rotary Electro-Mechanical System”
Student Team: Hassan AlDarwish, Saeed Alzaki, Kevin Song, Calhoun John, Mansur Brandon
Sponsor: Schlumberger                 Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-winner-overall-5th

Overall 5th place
“Sooner Racing Team”
Student Team: Samuel Faux, Zachary Maxwell, Wesley Reynolds, Ryan Miller, Connor Millican
Sponsor: OU                    Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-2017

Interdisciplinary Project Outstanding Group 1st Place
“Paint Booth/Hangar Pressure Drop Electronic Monitoring”
Student Team: Andrew Nantze, Ian Wright
Sponsor: GCoE/OC-ALC            Advisor: Dr. Hekiri

ame-capstone-2017

Interdisciplinary Project Outstanding Group 2nd Place
“Stator Build Process Lean Out”
Student Team: Juliana Shindler, Grant Brann
Sponsor: GE Oil & Gas            Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-2017

Interdisciplinary Project Outstanding Group 3rd Place
“Process Documentation Lean Out”
Student Team: Dami Ajijolaiya, Maggy Chestnut, Hiep Chuong, Kaleo Cook, Pablo Mayen
Sponsor: GE Oil & Gas            Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-2017

Prototype Project Outstanding Group 1st Place
“Development of an iHub Robotic Tourguide”
Student Team: Nathan Smith, Eric Gaskell, Nour Belbekri, Hunter Bonham, John Collette, Alejandro Dasi
Sponsor: Innovation Hub           Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-2017

Prototype Project Outstanding Group 2nd Place
“Method/means to Track Web on Centerline in Real Time”
Student Team: Drew Walther, Patrick Ahearn, Ann Marie Berryhill, Caleb Monigold, Joshua Blaine
Sponsor: Kimberly-Clark           Advisor: Dr. Dalton

ame-capstone-2017

Studies Project Outstanding Group 1st Place
“Surfboard”
Student Team: Beau Bellamy, Brandon Groh, Andres Perilla, Cameron Fielden
Sponsor: Dr. Stalford                     Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-2017

Studies Project Outstanding Group 2nd Place
“Bearing Machine Upgrade to Include Sensing Elements and Capability to Evaluate Thrust Bearing”
Student Team: James Roecker, Jacob Bertelli, Blaise Newman, Russell Vanecek
Sponsor: Baker Hughes                 Advisor: Dr. Stalford

ame-capstone-2017

Studies Project Outstanding Group Tied for 3rd Place
“RCD Re-Engineering RCD-IS and Test Design”
Student Team: Thomas O’Connor, Carter David, Jacquelyn Ogle, Kenni Bui
Sponsor: Weir               Advisor: Dr. Mistree

ame-capstone-2017

Studies Project Outstanding Group Tied for 3rd Place
“Conceptual Design Alternatives to the Current Compression Tube Design”
Student Team: Robert Dooman, Cole Lindley, William Nelson, Dominic Scott
Sponsor: GE Oil & Gas               Advisor: Dr. Hekiri

ame-capstone-2017

Testing Project Outstanding Group 1st Place
“Rotary Electro-Mechanical System”
Student Team: Hassan AlDarwish, Saeed Alzaki, Kevin Song, Calhoun John, Mansur Brandon
Sponsor: Schlumberger                 Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-2017

Testing Project Outstanding Group 2nd Place
“Increasing the Performance of Li-Ion Batteries by Employing Transition Metal-Oxide Films Prepared in Flames”
Student Team: Miles Burnett, Kirsten Perry, Octavio Mejia, Edvin Coyoy Lopez, Bohan Yu
Sponsor: Dr. Merchan-Merchan                 Advisor: Dr. Siddique

ame-capstone-2017

Vehicle Project Outstanding Group 1st Place
“Sooner Off Road”
Student Team: Ryan Hill, Kelsey Chofey, Bryson Simer, Jon Moore
Sponsor: OU                Advisor: Dr. Dalton

ame-capstone-2017

Vehicle Project Outstanding Group 2nd Place
“Sooner Racing Team”
Student Team: Zack Maxwell, Wes Reynolds, Sam Faux, Connor Millican, Ryan Miller
Sponsor: OU                Advisor: Dr. Siddique

Subscribe

Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.

Skip to toolbar